parkinsonhastaligi.org https://www.parkinsonhastaligi.org Parkinson, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, parkinsonhastaligi.org Thu, 23 Mar 2017 00:00:00 +0000 Wed, 21 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Parkinson Hastalığı Nedir https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaligi-nedir.html Tue, 27 Nov 2018 17:16:32 +0000 Parkinson hastalığı, yetişkin ve genelde yaşlı hastalarda görülen beyindeki sinir hücrelerinin bozulmasında etkili olan bir sinir hastalığıdır. Parkinson hastalığının önemi ve farkındalığı sebebiyle 11 Nisan Dünya Pa Parkinson hastalığı, yetişkin ve genelde yaşlı hastalarda görülen beyindeki sinir hücrelerinin bozulmasında etkili olan bir sinir hastalığıdır. Parkinson hastalığının önemi ve farkındalığı sebebiyle 11 Nisan Dünya Parkinson hastalığı günü ilan edilmiş bir tarihtir. Parkinson hastalığı bir yaşlılık hastalığıdır. Parkinson hastalığının insanlarda görülme yaşı 55-60 yaş arasındadır. Bundan dolayı günümüzde yaşam süresinin artmasıyla ülkemiz toplumunda Parkinson hastalığının daha da çok çoğalmasından endişe ediliyor. 

Parkinson Hastalığı Nedir

Parkinson denen hastalığının sebepleri beyindeki dopamin isimli molekülü üreten nöronların kaybıyla ortaya çıkar ve kendini şu şikayetlerle ortaya koyar. Parkinson hastalığının bazı belirtileri arasında kaslarda sertlik ve gerginlik, kollardaki hareketlerinin azalması, yürürken titreme, hareketlerde yavaşlama, seyrekte olsa ayakta titreme özellikle ellerde ve parmaklarda hissedilmektedir. Bazı hastalarda yazı yazarken harflerdeki  küçülme ilk belirtiyi  oluşturur. Parkinson hastalığı beynin bir kısmını etkileyen kronik bir hastalıktır. Kadında ve erkekte bu hastalığın görülme sıklığı eşit olmakla birlikte erkeklerde görülme olasılığı daha da yüksektir. Ortalama olarak 55-60 yaşın üzerinde görülme sıklığı arttığı için 60 yaşına gelmiş her bin kişiden beşinde görülürken 80 yaşına gelmiş her 1000 kişiden 40'ı da bu hastalığa yakalanır. Parkinson hastalığı çok sinsi bir şekilde ilerlediği için insanlar çok çabuk fark etmeyebilir günlük yaşamını etkileyecek düzeyde olabilmesi için çok uzun yıllar geçmesi gerekir. Ayrıca vücudun bir tarafında daha çok belirginleşir.

Parkinson Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Parkinson hastalığı temel belirtileri ve arasında hareketlerde yavaşlama olabilir bu hastalığın motor bulgularından başka motor dışı bulgularda izlenir genç erkek parkinson hastalarında kullanılan Bazı ilaçlar dürtüsel bozukluklara da yol açabilir zaman içerisinde depresif ve kaygılı ruh hali içerisine girebilirler  genç hastalarda  hastalık daha ılımlı seyreder. Ayrıca bu hastalarda uyku. bozukluğu sinirlilik stresli kilo kaybı olur ve bazı ilaçların yan etkisi yüz ve gövde de istemsiz hareketler neden olur, davranış bozuklukları, aşırı yemek yeme, kumar oynama, hayal görme, idrar kaçırma, aşırı terleme, cinsel sorunlar ve koku alma bozukluğu da görülebilir Hekim hasta yakını tedavinin Bu yan etkileri hakkında bilgilendirir Parkinson hastalığının Bundan 20 yıl önce tanısı konan hastaya günlük işlerini görebildiği süre içerisinde ilaç başlanmaz. Günümüzde ise tedavi ertelenmez. Bu şekilde hastalık daha ılımlı seyreder. Bazı parkinson hastalarında beyin uyarımı ameliyatı yapılabilir. Bazı araştırmalara göre Işın ve gen tedavisi üzerinde yoğun bir şekilde çalışma yapılmaktadır. Ayrıca kök ve hücre çalışmaları ise henüz bu hastalıkta ki hücrelerin bitmesine bir çözüm getirmemiştir Parkinson hastalığının başlarında ve ilerleyen evrelerinde yürümede ve dengede kalmakta bozukluklar ortaya çıkar. Ancak bugün kullanılan hiçbir ilaç ya da cerrahi girişimler Bu hastalığı durduramaz. Ayrıca parkinson hastaları çok uzun yıllarda yaşayabilirler. Tedavilerini düzgün yaptıkları süre içerisinde ülkemizde bu konuda çok iyi tedaviler yapılmaktadır. Fizyoterapistler egzersizlerle parkinson hastalığına yardımcı olur. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre dans etmek fiziksel aktivite  yapmak  yüzmek  müzik dinleme ve denge oyunları da büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Parkinson hastalarında özellikle yaş ilerledikçe hastalık daha çok kendini yürürken kilitlenme öne doğru eğilme ve konuşma bozuklukları ile ortaya koyabilir. Bu yüzden denge konuşmaları terapi konuşmaları çok fayda sağlamaktadır.
]]>
Parkinson Hastalığının Son Evresi https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaliginin-son-evresi.html Wed, 28 Nov 2018 11:41:11 +0000 Parkinson Hastalığının Son Evresi, parkinson hastalığında beynin hareket kontrolünün temel bozukluğudur. Parkinson hastalığının nedeni tam olarak açıklanamayıp bir çok sebebe dayandırılmaktadır. Parkinson hastalı Parkinson Hastalığının Son Evresi, parkinson hastalığında beynin hareket kontrolünün temel bozukluğudur. Parkinson hastalığının nedeni tam olarak açıklanamayıp bir çok sebebe dayandırılmaktadır. Parkinson hastalığının başlaması vücutta salınan dopamin hormonunun eksikliğinden kaynaklanır. Kafatası içerisinde beyin bölümünün alt kısmındaki gri cevher dediğimiz çekirdeğin bozukluğuna bağlı sinirsel bir hastalıktır.

Parkinson hastalığının son evresi oluşmasının sebepleri
 • İlaçların yan etkileri
 • Zehirlenmeler
 • Beyin enfeksiyonu geçirmek
 • Travma
 • Tümörler
 • Genetik faktörler
 • Arteosklerozis
Parkinson hastalığının son evresinde inkordinasyon bozuklukları hat safhadadır. Parkinson hastalığının son evresi titreme, sertlik ve hareketlerde yavaşlama hat safhada kendini gösterir. Parkinson hastalığının son evresinde titreme daha belirgindir. Parkinson hastalığının son evresindeki belirgin titremeler dinlenme halinde şiddetini artırıp uyku halinde ise titremeler kaybolmaktadır. Parkinson hastalığı yavaş ilerleyen bir hastalık olup evrelere ayrılıp incelendiğinde beş evrede incelenir. Parkinson hastalığının son evresinde, daha önceki evrelerde de görülen titreme, hareket yavaşlığının yanında ek olarak da yürüyememe problemi ortaya çıkar. Parkinson hastalığının son evresinde bacakların hareketini kontrol eden sinirler etkilenir ve koordinasyon bozuklukları ortaya çıkar. Parkinson hasası kişilerinde son evrelere gelindiğinde günlük gerekli olan yaşam aktivitesini sürdürmek çok zorlaşmıştır. Bu evrede Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların sayısı ve doz miktarı giderek artmıştır. Bu kullanılan aşırı miktar ve aşırı doz ilaç kullanımı başka sağlık sorunlarını da tetikleyecektir.
]]>
Parkinson Çeşitleri https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-cesitleri.html Thu, 29 Nov 2018 00:16:59 +0000 Parkinson Çeşitleri, Dikkat eksikliği, hareketsiz yaşam, titrek el diye özetlenmesi mümkündür. Parkinson hastalığı ilk olarak ingiliz bilim adamı james parkinson tarafindan 1817 yılında tanısı titrek felç adı ile konulm Parkinson Çeşitleri, Dikkat eksikliği, hareketsiz yaşam, titrek el diye özetlenmesi mümkündür. Parkinson hastalığı ilk olarak ingiliz bilim adamı james parkinson tarafindan 1817 yılında tanısı titrek felç adı ile konulmuştur. Daha sonra bu hastalık türü parkinson adı ile anılmıştır. 

Dünyanın Kabul Ettiği Parkinson Çeşitleri 
 
Hipokinetik Parkinson:

Hareketsiz yaşam sonrasında ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Hipokinetik parkinsonda insan bedeni uzun süre yapması gereken hareketleri yapmadan yaşamını sürdürdüğünde bazı fonksiyonel özelliklerini kaybeder. Bu tür rahatsızlıklara hipokinetik parkinson denir.

Hiperkinetik Parkinson:

Küçük çocuklarda 5-6 yaşlarında görülen dikkat eksikliğidir. Bu durum aynı zamanda aşırı hareketlilik ve ataklık gibi belirtileri bulunur. Bu çocuklar konsantrasyon sorunu yaşarlar ve dedikleri yapılmadığı taktirde aşırı tepki verirler. Bu durumda hiperkinetik parkinsonu azdırır. Bu çocukları sosyal faaliyetlerin içerisine sokmalı ve dikkatini bir noktada toplayabilmek içinde uzman doktora başvurmak gerekir.

Parkinson Hastalığı:

Parkinson hastalığında, beynimizde hareketleri kontrol eden ve bundan sorumlu hücreler bulunur. Bu hücreler sayesinde kimyasal madde salgılanır. Bunlardan birisi de dopamindir. Dopaminin işlevi beyne gelen bilgileri bir diğer beyin hücresine aktarmaktır. Bu durum esnasında vücutta denge sağlanmış olur. Ama bu hücrelerden bir kısmı hasar gördüğünde ya da azaldığında beyin dopamin salgılayamaz. İşte bu durum sonrasında vücutta titreme, yavaş haraket etme vücudun dengesinin bozulmasına parkinson hastalığı denilmektedir. 

Parkinson hastalığı yavaş ve sinsice vücutta etkisini gösterir. Hastalık 10 yıl gibi bir süre vücudunuzda bulunur ve etkisini sonradan gösterir. Parkinson hastalığı ne felç bırakan bir hastalıktır ne de ölümcül bir durumu vardır. Parkinson rahatsızlığı ilk olarak vücudun bir kısmında başlarken daha sonraları vücudun bütün tarafına yayılarak her noktada titreme başlatır.
]]>
Parkinson Plus Sendromu https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-plus-sendromu.html Thu, 29 Nov 2018 09:01:11 +0000 Parkinson Plus Sendromu, parkinson hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan etkilere ek olarak daha başka çeşitli hastalık belirtilerinin de bulunmasına denmektedir. Plus eki eklenmesinin sebebi de bu nedenledir. Parkinson plus Parkinson Plus Sendromu, parkinson hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan etkilere ek olarak daha başka çeşitli hastalık belirtilerinin de bulunmasına denmektedir. Plus eki eklenmesinin sebebi de bu nedenledir. Parkinson plus sendromu bulunan hastalardan bazılarında nadir görülen farklı hastalıklar bulunabilmektedir. 

Parkinson Plus Sendromunda Görülebilen Hastalıklar:

Parkinson Plus Sendromu Multisistem Atrofisi; Sinir sistemi ile ilgili bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Orta ve ileri yaşlarda görülebilen bu hastalıkta, tedaviye cevap konusunda olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Başın öne eğilmesi, idrar ile ilgili problemler, tansiyon sorunları ve terleme bozuklukları görülebilmektedir. Tansiyon durumu hastaya çok olumsuz etkilerde bulunabilir. Yürümede bozukluklar, göz hareketlerinde anormallikler görülebilmektedir. Nadir karşılaşılmasına rağmen, zor durumları beraberinde getirebilecek bir hastalık türüdür.

Parkinson Plus Sendromu Progresif Supranükleer Felç; Yüz binde bir gibi görülebilme olasılığı bulunan bu hastalarda erkeklerin etkilenme oranı daha fazla görülmektedir. Parkinson plus sendromunda nadiren görülen bu hastalık türünde hareketlerde dengesizlik, sebepsiz olarak düşmeler, konuşmada farklılıklar, görme bozuklukları, bellek zayıflığı, karakterde değişiklikler gibi etkiler görülebilir. Tedaviye cevap konusunda duruma göre olumsuzluklar da yaşanabilmekte ileri vakalarda farklı belirtilerde görülebilmektedir. 

Parkinson Plus Sendromu Kortikobazal Dejenerasyon; Vücudun herhangi bir bölümünün vücuda ait olmadığı hissi ve istemsiz olabilecek hareketler görülebilmektedir. Reflekslerde anormal durumlar olabilmektedir. Tedaviye cevap konusunda olumsuzluklar yaşanabilmektedir. 

Parkinson Plus Sendromu Lewy Cisimcikli Demans; Parkinson hastalığına ek olarak görülen bu hastalıkta; düşme durumları sıklaşmaktadır. Dikkat ve bellekte bozukluklar oluşabilmektedir. Ani uyuklamalar, halisinasyonlar görülebilmekte, hastalar kısa zamanda değişken durumlar göstererek bir an iyi bir an kötü olabilmektedirler.
]]>
Parkinson https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson.html Fri, 30 Nov 2018 07:48:32 +0000 Parkinson, özellikle 50 yaşın üzerindeki populasyonu tutan kronik, ilerleyici, kısıtlayıcı ve nörodejeneratif bir hastalıktır. Kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülmektedir. Etiyolojisi kesin olarak bilinmemekle birl Parkinson, özellikle 50 yaşın üzerindeki populasyonu tutan kronik, ilerleyici, kısıtlayıcı ve nörodejeneratif bir hastalıktır. Kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülmektedir. Etiyolojisi kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkın olan kişilerde ise çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığı düşünülen teorilerin arasındadır. Diğer düşünülen teoriler; mitokondriyal işlev bozukluğu, lizozomal disfonksiyon (fonksiyon bozukluğu) ve hücre içinde yıpranmış olan proteinlerin yıkım sürecinde yaşanan aksamalardır. Risk faktörleri; ileri yaş (özellikle 50 yaş üstü), birinci dereceden akrabada Parkinson Hastalığının varlığı, anlamlı kafa travması öyküsü, kırsal alanda yaşam, emosyonel stres (duygudurumda stres) risk faktörü olarak kabul edilmiştir.

Hastalığın Fizyopatolojisi;

Substantia nigrada bulunan pars compactada dopaminerjik nöronal yıkımın ardından nigrositrial dopaminerjik nöronal yolda azalma olur. Dopaminerjik nöronal yolda azalma olmadı üzerine dopamin düzeyi azalır ve kolinerjik nöronlar aşırı çalışır. Substantia nigrada bulunan pars compactada dopaminerjik hücrelerinin kaybı ile hücrelerde ubiquitin ve alfa sinüklein proteinlerini içeren küresel inklüzyon cisimcikleri ortaya çıkar. Aynı zamanda bu inklüzyon cisimciklerine Lewy cisimcikleri de denir. Kinik belirtileri genellikle dejenerasyondan oluşumundan sonra çıkar. Patolojik bulgular sırasıyla; olfaktör bulbus ve beyin sapından başlayıp substantia nigradaki pars compaktaya ve sonra kortikal yapılara yayılarak ilerler.

Parkinson Klinik Bulgular
 • Erken dönemde halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük olur hastalarda.
 • İstirahat tremoru; ekstremiteler elde para sayar tarzda iken ayaklarda pedala basar tarzda kaba şekildedir. İstirahat tremoru baş ve boyunda da olabilir. Frekansı 4-8 Hz' dir.
 • Rijidite; agonist ve antagonist kasların eş zamanlı kasılmasıyla ortaya çıkan, ekstremitenin pasifi hareket sırasında bu harekete devamlı bir direnme şeklinde kendini gösteren kas tonusundaki artıştır. Rijiditeli hastada kurşun boru ve dişli çark bulgularını alınır. Hareketin hızını sınırlamasına rağmen disabiliteyi bradikinezi kadar etkilemez.
 • Bradikinezi; tekrarlayan aktivite ile hareket, hız ve amplitüdünün giderek azaldığı istemli harekete başlamada gelişen yavaşlıktır. Hareketin reaksiyon zamanı uzar ve eş zamanlı olarak iki hareketin yapılması ise güçleşir. Fasiyal (yüz) ve vokal (ses teli) bradikinezinin klinik olarak görünümü; hipomimi-maske yüz, hipomani, dizartri ve sialore şeklindedir. 
 • Konuşma bozukluğu; seste volüm değişiklikleri olur. Titrek, boğuk ve tiz bir şekilde gelebilir. Hastada; konuşurken hiçbir volüm değişikliğinin olmadığı monoton bir konuşma olabilir. 
 • Postural instabilitede ayakta ya da otururken normalde otomatik olarak devreye giren ve ekstremitenin aldığı vücut pozisyonunun devamını sağlayan postural reflekslerin bozulması ya da kaybıdır vardır. Hastanın düşmeye eğilimi vardır. Bunlardan öne, arkaya ya da yana düşme eğilimi olabilir. Bu sebeple Parkinson hastaları genelde düşmeler sebebiyle hafiften şiddetliye kadar çeşitli derecelerde sık sık yararlanırlar. 
 • Yürüme zorluğu; kol salımında azalma olur. Hasta sürükleyici tarzda, kısa ve güvensiz adımlar atar.
 • Non motor bulgular da vardır. Bunlardan ilki olan ağrı, motor disfonksiyonla orantılı derecededir. Duyusal yakınmalarda parestezi, uyuşma, yanma ve sızlama görülür. Bu duyusal yakınmalar motor disfonksiyondan bağımsızdır. Otonomik disfonksiyonda ise konstipasyon, idrar ile ilgili yakınmalar, libido kaybı, ortostatik hipotansiyon ve impotans yaşanır. 
 • Bilişsel işlevlerde değişimler olur. Mood ve kişilik değişiklikleri, demans, anksiyete, depresyon, bradifreni, ajitasyon ve halüsinasyon gibi psikolojik bulgular olur. 
 • Diğer bulgular; monoton ve hipofonik konuşma, yutma güçlüğü, sialore, kilo kaybı, uyku bozuklukları, canlı rüyalar, solunum problemleri ve ödemdir.
Parkinson Hastalı]]> Parkinson İlaçları https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-ilaclari.html Fri, 30 Nov 2018 09:09:31 +0000 Parkinson İlaçları, vücutta hareketin kontrolünde rol oynayan dopamini üreten hücrelerde etkilenme ve kayıp meydana gelir. Parkinson hastalığı titreme hastalığıdır. Titreme kaslarda sertlik ve isteyerek yapılan hareketlerde az Parkinson İlaçları, vücutta hareketin kontrolünde rol oynayan dopamini üreten hücrelerde etkilenme ve kayıp meydana gelir. Parkinson hastalığı titreme hastalığıdır. Titreme kaslarda sertlik ve isteyerek yapılan hareketlerde azalmaya sebep olur. Parkinson hastalığı dengenin bozulmasına neden olur. Titremelerden dolayı basit işler dahi yapılamaz hale gelir. Yutma ve çiğneme zorlukları, sesin kısık çıkması, kabızlık ve uyku bozuklukları parkinson belirtileri arasındadır. Parkinson hastalığı ilerledikçe yürüme ve konuşma zorlukları ortaya çıkar. Dopamin azaldıkça parkinson hastalığı riski de artar. Genlerde oluşan mutasyonlar parkinson hastalığına yol açabilir. Ailede herhangi birisinde parkinson hastalığı olması ailedeki diğer fertlerde de parkinson riski olduğunun bir göstergesidir. Parkinson ile ölen hücrelerin geri getirilemese de ilaçlar vücuda dopamin üretme özelliğine sahip olabilirler.

Parkinson ilaçları;
 • Akineton iki mg yüz tablet
 • Arkineton iğne beş mg
 • APO-GO yirmi mg beş ampul
 • Artane iki mg
 • Azilect bir mg yüz tablet
 • Azipar bir mg otuz tablet
 • Aziras bir mg otuz tablet
 • Cabaser bir mg yirmi tablet
Akineton iki mg yüz tablet kas sertliği ve titreme tedavisinde, parkinson hastalığına benzer belirtilerde, hareket bozukluklarında, depresyon ve psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Apo-go yirmi mg beş ampul el titremesine, yüzün anlamını kaybetmesi, beyin hücrelerinin hasar görmesi tedavilerinde kullanılır. Artane iki mg kaslardaki sertlik, gerginlik hali ve titreme gibi belirtilerde tedavi amaçlı kullanılır. Azilect bir mg yüz tablet beyindeki dopamin seviyelerinin artmasını ve devam etmesini sağlar. Azipar bir mg otuz tablet parkinson tedavisinde kullanılarak titremelerin tedavi edilmesini sağlar. Aziras bir mg otuz tablet ve cabaser bir mg yirmi tablet de parkinson hastalığının yok edilmesi veya azaltılmasını sağlar. 
]]> Parkinson Hastalığına İyi Gelen Bitkiler https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaligina-iyi-gelen-bitkiler.html Sat, 01 Dec 2018 06:04:24 +0000 Parkinson hastalığına iyi gelen bitkiler, ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar içerisinde yer alır. Parkinson hastalığı ile birlikte beyin hareketlerinde bozulma oluşur. Parkinson hastalığına iyi gelen bitk Parkinson hastalığına iyi gelen bitkiler, ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar içerisinde yer alır. Parkinson hastalığı ile birlikte beyin hareketlerinde bozulma oluşur. Parkinson hastalığına iyi gelen bitkiler ile ortaya çıkan hastalığın etkilerinin giderilmesi sağlanır. Parkinson hastalığı ile birlikte beyin hareket için komutları yeterli şekilde veremediği için beynin belirli bölümünde hasar oluşmasına sebebiyet verir. Özellikle beyinde oluşan dejenerasyon sebebiyle ortaya çıkan hastalık olarak belirtilmektedir. Ayrıca beyin içerisinde bulunan depomin ismi verilen hücrenin gerekli miktarda salgı üretmemesi sebebiyle sinir sistemi üzerinde olumsuzluklar ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı vücudun hareket ve işleyişinde dengesizlikler ortaya çıkarken; belirli alanlarda titreme meydana gelir. Parkinson hastalığı ölümcül olmamasının yanı sıra hayatı olumsuz etkileyen yönde etkileyen en belirgin hastalıkları içerisinde yer alır. İlerleyen safhasında felce kadar sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Tıbbi tedavisi kesin olarak bulunmazken; yapılan bazı uygulamalar ve ilaç tedaviyle hastalığın gerilemesi sağlanır. Parkinson hastalığına iyi gelen bitkiler kullanılması ile hastalığın ilerlemesi önlenir. Hastalığın yarattığı olumsuz etkilerin giderilmesi hafifletilir.

Parkinson hastalığına iyi gelen bitkiler

Bakla, yapılan araştırmalara göre göre baklanın Parkinson hastalığı üzerinde inanılmaz etkileri olduğu belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde taze baklanın yenilmesi tavsiye edilirken; bakla bitkisinin yaprağının da tüketilmesinin oldukça fayda sağladığı belirtilmektedir. İlk kullanımlarda pek fayda etmediği belirtilse de sürekli tüketimine devam edilmesi halinde belirli ölçüde Parkinson hastalığının etkilerinin giderildiği belirtilmektedir. Baklanın tohumunu, tanesinin veya kökünün tüketilmesi ile birçok faydası olduğu belirtilmektedir. Özellikle taze baklanın klorsuz suya konularak 10 dakika kaynamasının ardından ılıması için beklenerek oluşan suyun günde 2 bardak tüketilmesi parkinson hastalığının oluşturduğu titreme problemlerin giderilmesine fayda sağladığı belirtilmektedir. Haftada iki kez taze bakla tüketilmesi Parkinson hastalığının yarattığı titreme, konuşmada bozukluk, eklem hareketliliğinin kazanılması açısından fayda eder. 

Tarçın, Parkinson hastalığı üzerinde de inanılmaz faydası olduğu belirtilmektedir. İlaç tedavisi sürecinde tarçın tüketilmesi ile hastalığın ilerlemesinin engellendiği belirtilmektedir. Kabuk halinin çay olarak tüketilmesinin yanında toz halininde kullanılan yiyecekler ile birlikte tüketilmesi inanılmaz fayda sağlar. Bitki çayı olarak da kullanılması halinde Parkinson hastalığının oluşturduğu titreme, hareketsizlik, dengesizlik gibi problemlerin gerilemesine fayda eder. Kullanılan çayın içerisine tarçının konularak tüketilmesinde bu hastalık üzerinde fayda eder.

Kara üzüm, doğada yer alan şifalı bitkiler içerisinde yer alan kara üzümün kullanılması ile Parkinson hastalığının oluşturduğu etkilerinin azaltıldığı belirtilmektedir. Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilirken Parkinson hastalığı üzerinde de tüketilmesi halinde fayda sağladığı çeşitli araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kara üzümün içerisinde bulunan maddenin beyin hücreleri içerisinde yenileme yapmaya fayda sağladığı belirtilirken; uygulanan kürler sayesinde titreme, hareket bozukluğu, konuşma güçlüğü çekilmesi gibi problemlerde gerileme sağladığı belirtilmektedir. 

Ayçiçeği tohumu, alternatif tıp içerisinde birçok hastalığa kullanılan bitkiler içerisinde yer alır. Özellikle Parkinson hastalığının oluşturduğu problemlerin giderilmesinde son derece etkilidir. Günlük düzenli olarak kullanılması ile vücutta bulunan hareketsizliğin giderilmesi sağlanırken; titreme, duruş bozukluğu, konuşma bozukluğu, kas sistemi hareketlerindeki oluşan olumsuzlukların giderilmesi üzerinde oldukça etkilidir. Ayçiçeği tohumunun yulaf ile birlikte tüketilmesinin]]> Parkinson Sebepleri https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-sebepleri.html Sun, 02 Dec 2018 05:09:37 +0000 Parkinson sebepleri, Parkinson rahatsızlığına kişinin midesinde yaşayan bir bakterinin sebep olabileceği söylenmektedir. Parkinson deneyleri genellikle fareler üzerinde yapılır. Bu deneyler sonucu parkinson olan farelerin bir kaç Parkinson sebepleri, Parkinson rahatsızlığına kişinin midesinde yaşayan bir bakterinin sebep olabileceği söylenmektedir. Parkinson deneyleri genellikle fareler üzerinde yapılır. Bu deneyler sonucu parkinson olan farelerin bir kaç tanesinin midelerinde bakteri varken; bir kaç tanesinde ise bulunmamıştır. Bu sonuçlar sonrasında midelerinde bakteri olan farelerin, motor sistemlerinin çöktüğü gözlemlenmiştir. Araştırmalar sonucunda mikropsuz ortamda bulunan farelerin motor sistemlerinin daha az hasara uğradığı, fakat mikroplu ortamda bulunan farelerin ise motor sistemlerinin gittikçe kötüye gittiği görülmüştür. 

Parkinson sebepleri nelerdir. 

Sinir hücreleri dopamin adı verilen bir kimyasal üretmektedir. Dopamin beynimizin hareket eden bölümüne sinyaller göndererek, kasların normal hareket etmesini sağlar ve kişinin o hareketleri kontrol altında tutmasını sağlar. Parkinson olan bir kişi ise, bu sinir hücrelerini normal hareket ettiremez ve sinir hücreleri bozulur. Sonrasında ise, yeterli dopamin üretilmediğinden hasta istediği şekilde kas hareketlerini gerçekleştiremez. Parkinson hastalığı ilerler ve zamanla daha da çoğalır. 

Parkinson hastalığının kalıtımsal bir rahatsızlık olma olasılığı da yüksektir. Yani genetik olarak hastalığa meyilli olan kişilerde görülme olasılığı fazladır. 
]]>
Parkinson Hastalığında Beslenme https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaliginda-beslenme.html Sun, 02 Dec 2018 14:07:30 +0000 Parkinson hastalığında beslenme, Parkinson hastalığı beyinde hareketlerden görevli olan hücrelerin bir kısmının hasar görmesi yahut eksilmesi sonucu ile meydana çıkan bir hastalık çeşitidir. Parkinson hastalığı daha çok 5 Parkinson hastalığında beslenme, Parkinson hastalığı beyinde hareketlerden görevli olan hücrelerin bir kısmının hasar görmesi yahut eksilmesi sonucu ile meydana çıkan bir hastalık çeşitidir. Parkinson hastalığı daha çok 55 yaş civarı bireylerde görülürken  erken yaşlarda da meydana gelebilir. 

Parkinson Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır 

Parkinson hastalığına sahip bireyler düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Birey 2-3 saat aralıklar ile beslenmeli ve aşırı tüketimden uzak durmalıdır. Öğünleri atlamamaya özen göstermelidir. Çünkü öğün saatleri ve aralıkları önem arz etmektedir. Bu sebep ile öğün aralarının 2-3 saati geçmemesine özen gösterilmelidir. Gündüz tüketilen yemeklerin protein değeri düşük iken akşam tüketilen yemeklerin protein değeri yüksek olmalıdır. 

Parkinson hastalığına sahip bireyin fiziksel aktvitesinde başlayacağı için kilo kontrolü önem kazanmaktadır. Hastalık ile yavaşlamış olan vücut hareketeri fazla kilo alımı ile de daha ağır bir hal alabilir. Bu sebep ile kilo almamaya özen göstermelidir. Beden kitle indeksinin 23 üzerine çıkılması ile istenmeyen problemler baş gösterebilir. Günde 35-40 dakika kadar yürüyüş yapmalıdır. Yapılan bu yürüyüş aynı zamanda meydana gelen kabızlığı da kontrol altına alabilmektedir. Beyaz ekmek tahıllı ekmeği tüketmelidir. Pirinç, makarna, patates gibi besinleri tüketirken bir sınır koymalıdır. 

Parkinson hastalığında beslenme programında taze ve farklı renklere sahip meyve ve sebzeler yenilmelidir. A, C ve E vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Bu besinler antioksidan özelliğe sahiptir. Yeşil yapraklı sebzeler, balık yağı, havuç ve kayısı A vitamini içeren besinler iken, maydanoz, limon, kivi, kuşburnu, portakal, çilek, dereotu, karnabahar gibi besinlerde C vitamini içeren besinler arasındadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar, buğday da E vitamine sahip besinler arasında yer almaktadır. 

Kabızlığa karşı günlük yeterli miktarda lif almalı ve bol bol su içmelidir. Günde en az 10 bardak su içmelidir. Bitkisel sıvı yağlar yerine zeytin yağı kullanmaya dikkat etmelidir. Yağ içeriğinin çok fazla olduğu beslenme programlarından uzak durulmalıdır. 6 ayda bir check-up yaptırılmalıdır. 

]]>
Parkinson Hastalığı İlaçları https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaligi-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 09:05:48 +0000 Parkinson Hastalığı İlaçları, Parkinson hastalığı beyinde Dopamin adı verilen kimyasal maddeyi üreten kısımların bozulmasına bağlı gelişen sinir hastalığıdır. Sorun beyinde hareketlere düzen veren kısımlardadır Parkinson Hastalığı İlaçları, Parkinson hastalığı beyinde Dopamin adı verilen kimyasal maddeyi üreten kısımların bozulmasına bağlı gelişen sinir hastalığıdır. Sorun beyinde hareketlere düzen veren kısımlardadır. Bu Hastalığa sebep gösterilen birçok etken bulunur Fakat Parkinson hatalığı herhangi bir sebep olmadan da oluşabilmektedir (İdiopatik Parkinson Hastalığı).

Parkinson hastalığı ilaçları olarak yaklaşık 30 yıldan beri kullanılan bazı tıbbi uygulamalar bulunmaktadır Bu kullanılan ilaçların, birçok hastanın, hareketlerinde yavaşlama ve titreme tarzında Parkinson hastalığının bazı belirtilerinde azalma gösterdiği biliniyor.

Parkinson Hastalığı İlaçlarının Etkileri: Parkinson hastalığı ilaçlarında kullanılan bazı etken maddeler beyne ulaşana değin bazı enzimlerce yıkıldığından, bu ilaçlar çoğu zaman, diğer karşı tamamlayan etken maddelerle beraber kullanılır. Beyine ulaşan ilaç içeriğindeki bu etken madde beyinde dopamin durumuna gelir. Dopamin; aslında beyindeki hareket merkezinin düzenli çalışmasını temin eden ve normal olarak vücut tarafından salgılanan kimyasal bir maddedir. Bu etken madde sayesinde hasta üzerinde Parkinson hastalığından kaynaklı olan hareket sorunları önlenmeye çalışılır.

Tıbbi gelişmeler zaman içerisinde ilerledikçe, uzman araştırmacılar tarafından Parkinson hastalığı ilaçları içerisinde bulunan bu etken maddeyi kullanarak bunun değişik türevlerini üretmişlerdir. (Dopamin Agonistleri). Bulunan bu yeni etken maddeler, alınan ilk etken maddelerin, beyindeki enzimler tarafından bertaraf edilmesi, yan etkileri ya da etki süresi gibi benzeri durumlarda hasta için tedavi planın daha iyi işlemesi için imkan tanır.

Parkinson Hastalığı için Kullanılan Diğer İlaçlar: Parkinson tedavisinde kullanılan bu ilaçlardan ayrı olarak, amantadine, antikolinerjik etkili ilaçlar ile selejilin de kullanılır. Bu ilaçlarda etkilerini aynı dopamin mekanizmasına etki ya da direk kaslarda sertleşme, titreme tarzındaki belirtilerin yok etmek üzere etkisini gösterir.

Bunlardan ayrı olarak ailesinde Parkinson hastalığı öyküsü olanların belirtileri ile Parkinson hastalığına yatkın olan kişilerde, doktor uygun görmesi halinde, bahsedilen bu ilaçlar ya da değişik ilaçlar ile koruyucu bir tedavi uygulayabilir.

Parkinson hastalığı ilaçlarının çoğunlukla görülen yan etkileri arasında ağız kuruluğu oluşması, ara sıra görülen kontrol dışı hareketler, hastada psikolojik değişim ve daha değişik şekillerde olabilir. 

]]>
Parkinson Başlangıcı https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-baslangici.html Tue, 04 Dec 2018 05:47:58 +0000 Parkinson başlangıcı: Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı ilaçlarla hastalığın belirtileri hafifletilebilir. Parkinson hastalığı Parkinson başlangıcı: Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı ilaçlarla hastalığın belirtileri hafifletilebilir. Parkinson hastalığı kademeli olarak yavaş ve sinsice ilerleyen bir rahatsızlık olduğu için uzun süre fark edilmeyebilir. Bu hastalığın en temel bulguları kaslarda sertlik, hareketlerde yavaşlama, ellerde hakim olan titreme olarak görülür. Parkinson başlangıcında tek taraflı belirtiler görülür. Ancak daha sonra bu belirtiler bütün vücuda yayılır. Belirtilerin şiddeti hastadan hastaya farklılık gösterir.  40 yaşından sonra özellikle erkeklerde daha çok görülmektedir. Çevresel faktörler ve genetik yatkınlığın bu hastalığın oluşmasında önemli rolü vardır.

Parkinson başlangıcında görülen belirtiler:
 • Hastalığın başlangıcında hareketlerin yavaşlaması 
 • El yazısında görülen küçülmeler. Kelimeler birbirine daha yakın ve karışık görünmesi
 • Çenede, elde, parmaklarda ya da dudaklarda titreme 
 • Derin uyku sırasında hastada görülen tekmeleme, çırpınma, vurma 
 • Konuşma sırasında görülen değişimler
 • Öne eğilerek, kambur bir şekilde yürümek
 • Koku alma duyusunun zayıflaması
 • Depresyon 
 • Baş dönmesi ve bayılma
 • İdrarı tutmada zorluk
 • Kas ağrıları
 • Yürürken kolların sallanmaması
 • Donuk bir yüz ifadesi 
 • Ciltte aşırı yağlanma
 • Gözlerde kuruma
 • Terleme bozuklukları
 • Bağırsak hareketlerinde düzensizlik
 • Kabızlık
]]>
Parkinson Beyin Pili https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-beyin-pili.html Tue, 04 Dec 2018 15:44:10 +0000 Parkinson beyin pili; Parkinson hastalığı dopamin adı verilen maddenin beyinde eksilmesi ile ortaya çıkar. Nörolojik bir hastalıktır. İleriki yaşlarda beyin hücrelerinin yeterli derecede dopamin salgılanması sonucu hücrelerdeki Parkinson beyin pili; Parkinson hastalığı dopamin adı verilen maddenin beyinde eksilmesi ile ortaya çıkar. Nörolojik bir hastalıktır. İleriki yaşlarda beyin hücrelerinin yeterli derecede dopamin salgılanması sonucu hücrelerdeki görülen hasarlar ortaya çıkar. Vücutta çok çeşitli hareket bozuklukları ve istem dışı hareketlerin oluşmasına neden olur. Hastalığın genel belirtileri ayaklarda ve ellerde oluşan titremeler, kaslarda oluşan sertlikler ve yürüme sorunları olarak karşımıza çıkar.
Tıpta gelişen büyük ilerlemeler sayesinde parkinson hastalığından şikayetçi olan birçok kişiye uygulanan beyin pili sayesinde hastaların eski sağlıklarına dönmesi oldukça kolay bir hale gelmiştir. Yemeklerini bile kendi başlarına yiyemeyen hastalar beyin pili sayesinde normal hayatlarına devam edebilmektedir. 
Parkinson beyin pili, birçok hareket bozukluğu olan kişilerde kullanılabilen birtakım elektronik cihazlardır. Genelde ilaç tedavisine bile cevap vermeyen parkinson hastalarına uygulanan beyin pili oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Birçok Parkinson hastasınin yüzünü güldürmeyi başaran beyin pili son yıllarda tıpta oluşan en büyük gelişmelerden bir tanesidir. 

Parkinson hastalığında beyin pili kullanımı 

Oldukça avantajlıdır. Kontrol edilebilir olduğundan dolayı hastada görülen herhangi bir sorun esnasında tekrardan ayarlanabilir ve istenildiği zamanında çıkartılabilir. Beyin pili sayesinde hastalar yaşamlarına tekrardan kaldıkları yerden yeniden başlayabilmektedir. Yapılan ilaç tedavilerine cevap vermeyen hastalara genellikle uzmanlar beyin pili tavsiye etmektedir. Parkinson hastalığının neden oluştuğu çok fazla bilinmese de genetik yatkınlık Tan dolayı ortaya çıkabiliyor. Kulağından beyin pili birçok hastada olumlu sonuçlar vermiş olmasına rağmen, bazı hastalarda ise çok fazla etkisi olmuyor. Beyin pili takılan hastaların birçoğunda şikayetlerin azaldığı tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalarda ameliyata girmeden önce 1 su bardağı bile tutamayan hastaların normal hayatlarına döndükleri tespit edilmiştir. Bu rahatsızlıkla beraber başlayan psikolojik sorunların ise beyin pili takıldıktan sonra çok kısa bir sürede ortadan kaybolduğu gözlemlenmiştir. 4 ya da 5 yıl kadar süren pil ömürleri kolay bir operasyonla tekrardan değiştirilebilmektedir. 
]]>
Parkinson Pil Ameliyatı https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-pil-ameliyati.html Tue, 04 Dec 2018 16:49:29 +0000 Parkinson pil ameliyatı ile yapılan operasyonlar direk kişinin beyin bölgesi üzerinde yapılmaktadır. Çünkü parkinson için kullanılacak olan pil kişinin beyin bölgesine yerleştirilmektedir. Tam olarak bir beyin ameliyatı olan bu Parkinson pil ameliyatı ile yapılan operasyonlar direk kişinin beyin bölgesi üzerinde yapılmaktadır. Çünkü parkinson için kullanılacak olan pil kişinin beyin bölgesine yerleştirilmektedir. Tam olarak bir beyin ameliyatı olan bu operasyon içerisinde bazı riskleri barındıran ancak birçok zaman çok olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan bir işlemdir. Parkinson pil ameliyatı yapılmadan önce hastalarda uzun süreler boyunca ilaç tedavileri yapılır. Yapılan ilaç tedavilerinin %80-85 i olumlu bir şekilde etkilenir. Ancak diğer dilimde bu ilaç tedavileri fayda göstermediği için parkinson pil ameliyatı gerekli olabilmektedir. 

Ameliyat ne zaman gerekli olur

Yapılan ilaç tedavilerinde herhangi bir gelişme kaydedilmemesi hastalarda bu ameliyatı zorunlu bir hale getirmektedir. Özellikle hastalıktan etkilenen hastalanan yaşı 60 ve altı ise bu ameliyat doktorların da çok yöneldiği ameliyatlardan biri olmaktadır. Hastalarda bu hastalık nedeniyle meydana gelen belirtiler çırpınma, yerinde duramama ve dans eder gibi hareketler eğer aşırı bir hale gelmişse bu durumlarda parkinson pil ameliyatı kesinlikle gerekli bir durumdur. Genel olarak bakıldığında parkinson pil ameliyatı olacak insanlar ilaç tedavilerinden yarar görmeyen insanlardır. 

Ameliyat seçenekleri nelerdir

Parkinson pil ameliyatı için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunun için parkinson hastalığının beynin iki yönünü etkilemiş olup olmadığı önem taşımaktadır. Eğer sorun tek taraflı görülüyorsa bu durumlarda da parkinson pil ameliyatı farklı şekillerde yapılmaktadır. Ancak bu pilin yerleştirilmesi için kesinlikle ameliyat şarttır. Genel olarak bakıldığında ise bu ameliyat için en sağlıklı yöntem mikroeletkrot kayıt ve stimülasyon tekniğidir. 

Parkinson pil ameliyatı nasıl gerçekleşir

Öncelikle bu ameliyatın sağlanması için biraz önce de belirtmiş olduğumuz miktoelektrod kayıt ve stimülasyon tekniği ile hastalığa neden olan hücrelerin ve aynı zamanda bu hücrelerin çevresinde bulunan anatomik yapıların yerleri bulunmaktadır. Daha sonra ise hasta sürekli uyanık tutularak hasta ile konuşurken işlemler başlatılır. Bu sayede hastanın vermiş olduğu tepkilere bakılarak sorun olan bölgeye ulaşılması sağlanmaktadır. Ameliyatın ilk 6 saatinde hasta uyanık tutulur. Daha sonra oluşan hücreler yakılarak yerine beyin pili yerleştirilir. Bu şekilde ameliyat tamamlanmış olur. 
]]>
Parkinson Rehabilitasyonu https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-rehabilitasyonu.html Wed, 05 Dec 2018 09:50:30 +0000 Parkinson rehabilitasyonu, ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar içerisinde yer alır. Parkinson hastalığı vücutta bulunan hareketin kontrolünün önemli miktarda azalması ile ortaya çıkarken; sinir sistemi rahats Parkinson rehabilitasyonu, ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar içerisinde yer alır. Parkinson hastalığı vücutta bulunan hareketin kontrolünün önemli miktarda azalması ile ortaya çıkarken; sinir sistemi rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Vücutta dopamin üreten hücrelerin hasara uğraması sonucu gerekli miktarda üretilmemesi ile beyin diğer organlarına gerekli mesajları iletemez hale gelir. Bu sebepten dolayı hareket yapmayı sağlayan işlevler azalır. Hastada ani titremeler ortaya çıkarken; özellikle el, ayak, buyun bölümlerinde şiddetli hale gelir. Kişide harekette yavaşlık gözlenirken, boyun kaslarında hasar oluşması gibi problemlere sebebiyet verir. Parkinson hastalığı ilerlemiş evrelerinde ise kişinin denge bozuklukları, düşmeler, el yazısı problemleri, vücudun belirli bölümlerinde sallanma, yürüme esnasında ayak sürüme, sabit yüz ifadesi, konuşma bozukluğu, göz kırpma gibi refleksler meydana gelir. Hastalığının kesin tedavisi bulunmazken; çeşitli yapılan uygulamalar ile Parkinson hastalığının ilerlemesi önlenir. Hastanın yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olması sebebiyle gerekli uygulamalar ile etkilerinin azaltılması sağlanır. Uygulanacak yöntemler içerisinde Rehabilitasyon uygulaması son derece önemlidir. Parkinsondan rehabilitasyon yöntemi ile hasta da bulunan bulguların saptanarak gerekli uygulanacak tedbirler ile yaşam kalitesini yükseltmek amaçlanır.

Parkinson rehabilitasyonu uygulanması

Buradaki amaç hastanın günlük yaşamını daha kaliteli hale getirerek aktivitelerini kolaylıkla sağlanmasını amaçlamaktır. Parkinson hastalığında hastanın eklem hareketlerinin dikkate alınarak gerekli tetkiklerin yapılması sağlanır. Bu süreç içerisinde hastanın solunum değerlendirilmesi yapılır. Ayrıca eklem ve kas hareket verilerinin değerlendirilmesi ile hasta da bulunan duruş şekli ile hastalığın ne derece ilerlediği saptanır. Parkinson rehabilitasyon ile hasta da bulunan yürüyüşün dengede olması için çeşitli uygulamalar yapılır. Birtakım testler uygulanarak hastanın genel durumu hakkında geniş bilgiler elde edilmesi ile rehabilitasyon işlemleri gerçekleştirilir. Yapılan değerlendirmelerin ardından kas sertlikleri manuel tedavi yöntemleri ile mobilizasyon teknikleri uygulaması ile Parkinson hastalığında gerileme sağlanır. Bu süreç içerisinde hastaya yürüyüş eğitimi verilmesi ile yürüme de bulunan bozukluklarının giderilmesi sağlanmaktadır. Parkinson rehabilitasyon süreci içerisinde denge ön planda tutularak hastanın düşmesini önleyecek problemlerin ortadan kaldırılması azaltılır. Ayrıca el,, ayak boyun gibi bölümlerde titremeye sebep olan problemlerin giderilmesi için egzersiz uygulamaları ile hasta da bulunan kasların kuvvetlendirilmesi sağlanır. Hastaya solunum egzersizleri yapılarak solunum yorgunluğun giderilmesi sağlanır. Parkinson rehabilitasyon ile birlikte hastanın maksimum bağımsızlığı korunur. Bu süreç içerisinde Parkinson hastalığının çok yönlü problemleri değerlendirilerek tedavi belirlenir. Günlük yaşam içerisinde ve sosyal aktivitelerine daha fazla katılması sağlanarak yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmaya çalışılır.
]]>
Parkinson Evreleri https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-evreleri.html Thu, 06 Dec 2018 05:23:22 +0000 Parkinson evreleri, Parkinson tam olarak tedavisi bulunamayan bir hastalıktır. Titreme, hareketlerde yavaşlama, denge kaybı ve kaslarda sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık genellikle 60 yaşın üzerinde görülmektedir. Fa Parkinson evreleri, Parkinson tam olarak tedavisi bulunamayan bir hastalıktır. Titreme, hareketlerde yavaşlama, denge kaybı ve kaslarda sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık genellikle 60 yaşın üzerinde görülmektedir. Fakat 45-75 yaş aralığındaki insanları da etkileyebiliyor.  Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülebilen bir sinir sistemi hastalığıdır.  

Parkinson evreleri nelerdir 

Parkinson hastalığı 5 evreden oluşmaktadır. 
 • Başlangıçta (0. evre) hastalığa dair bir bulguya rastlanılmaz.
 • 1. evre tek tarafta hastalık belirtileri görünür. Genel belirtileri denge kaybı, titreme ve hareketlerde yavaşlamadır.
 • 2. evre her iki tarafta da hastalık belirtileri görünür fakat yürüme güçlüğü yoktur.
 • 3. evre iki taraflı belirtilerde ise az derecede yürüme güçlüğü belirtileri ortaya çıkar.
 • 4. evre diğer belirtilere ek olarak orta dereceli yürüme güçlüğü meydana gelir. 
 • 5. evre son evredir. Diğer bir adıyla parkinson hastalığında nokta olarak anılır. Bu evrede hastalık belirtileri daha da ağırlaşır. Hasta tek başına yaşantısını sürdüremez. Hastaya mutlaka destek olacak bir refakatçi gerekir. 
Parkinson evreleri, hastalık belirtilerine ek olarak farklı belirtilerde görülür. His kaybı ile birlikte yazı yazmada güçlük çekebilir insan.  Kişinin yüz ifadesinde donuklaşma olur. Uyku bozuklukları meydana gelir. Yutma reflekslerinde azalma görünür. Fakat bu belirtiler herkeste meydana gelmeyebilir. Nörolojik bir hastalıktır ve hastanın titremesini yavaşlatmak için cerrahi tedavilere ihtiyaç duyulur. Fakat bilindiği gibi tam olarak tedavisi bulunmamaktadır.
]]>
Parkinson Ameliyatı https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-ameliyati.html Thu, 06 Dec 2018 23:38:48 +0000 Parkinson ameliyatı, hastaların yaşam kalitesini yükselten bir operasyondur. Parkinson hastaları başkalarına bağımlı hale geldiyse, beyin pilinin takıldığı ameliyat sayesinde yeniden yaşama bağlanabilir. Hastalar parkinson a Parkinson ameliyatı, hastaların yaşam kalitesini yükselten bir operasyondur. Parkinson hastaları başkalarına bağımlı hale geldiyse, beyin pilinin takıldığı ameliyat sayesinde yeniden yaşama bağlanabilir. Hastalar parkinson ameliyatı olduktan sonra eski hallerine dönerek, kendi başlarına yaşamaya devam ederler. Bu ameliyatın yapılma kararı hastanın bir bardağı bile tutamamasıyla gündeme gelir. Parkinson hastalığı beyindeki dopamin eksikliğinden kaynaklanır. Hastalarda kronik şekilde ilerleme gösterir. Yaş ilerledikçe beynin dopamin salgılayan hücreleri azalır ya da hasara uğrar. Bu hastalarda istem dışı davranışlara ve hareket bozukluğuna yol açar. Eller, ayaklar titrer, hareketlerde yavaşlama olur, yürüme bile zorlaşır.

Parkinson ameliyatı kararı nasıl alınır

Parkinson hastalarına uygulanan ilaç tedavisi olumlu sonuç vermediğinde, ilaçlar yüzünden çeşitli psikolojik sorunlar yaşandığında, tedavi seçenekleri tıkandığında parkinson ameliyatı yapılması gündeme gelir. Hastaların % 10-15 kadarında ameliyat kararı alınabiliyor.

Parkinson ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyat olmasına karar verilen hastalarda iki farklı müdahale olanağı bulunmaktadır. Eğer hastalığın belirtileri tek taraflı olursa, lazer gibi bir yöntem uygulanarak yani yakma tekniği kullanılır. Hastalık bulgularının çift taraflı olması halinde ise, hastalar oturdukları yerden bile kalkamıyorsa her iki tarafa da müdahale edilir. Bu müdahalede hastaya beyin pili takılır. Parkinson ameliyatı sırasında riskleri azaltan ve güvenilir olan mikroelektrot kayıt ve stimülasyon tekniği kullanılır.

Parkinson ameliyatı sırasında beyindeki her hücrenin elektriksel aktivitesinin dinlenmesini sağlayan bu yöntem sayesinde, parkinson hastalığının sorumlusu hücrelerle çevresindeki oluşumlar kolayca tespit edilir. Ameliyat hasta uyanık olduğunda ve konuşurken yapılır. Bu hastanın tepkilerini ölçmeye yardımcı olur. Parkinson ameliyatı sırasında hasta 5-6 saat uyanık kalarak, cerraha da yardımcı olur. Bu teknik hata olasılığını oldukça düşürür. Sorumlu hücreler tespit edildiğinde ise, lazer gibi bir yöntemle yakma işlemi yapılır ya da hastaya beyin pili takılır.

Beyin pili takılan ameliyatlarda, beyinde  tespit edilen yerlere iki elektrot yerleştirilir. Göğüsteki cildin altına da aynı kalp pili gibi pil konur ve buradan uzatmalarla elektrotlarla bağlantı yapılır. Bu şekilde kurulan sistem dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı olarak ayarlanır. En fazla göğüste bir kabarıklık hissi olur. Ardından bilgisayar yardımıyla doğru frekanslar ve parametre ayarları yapılır. Parkinson ameliyatı sonrasında hastalarda 2-3 hafta kontrollere sıkça gelir. Bu kontroller sırasında ayarlar en uygun seviyeye getirilir. Hastaların normal yaşama dönüşü bu ameliyat sayesinde kolaylaşır.
]]>
Parkinson Yürüyüşü https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-yuruyusu.html Thu, 06 Dec 2018 23:58:59 +0000 Parkinson Yürüyüşü: Parkinson hastalığı, beyindeki bazal gangliyonlarda dopamin denilen bir madde içeren beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak oluşan bir hareket bozukluğu hastalığıdır. Dopamin maddesi vücudun düz Parkinson Yürüyüşü: Parkinson hastalığı, beyindeki bazal gangliyonlarda dopamin denilen bir madde içeren beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak oluşan bir hareket bozukluğu hastalığıdır. Dopamin maddesi vücudun düzgün ve koordineli hareketini sağlayan bir salgıdır. Her insanın beyninde dopamin oranı yaşın ilerlemesi ile azalırken, parkinson hastalarında bu azalma daha hızlı gelişir ve parkinsonda yürüyüş bozukluğu görülür.

Ülkemizde toplam yüz bin, dünya genelinde 10 milyon parkinson hastası olduğu var sayılmaktadır. Ancak yine de bu sayılar mevcut parkinson hastalarının  %40 civarında olduğu düşünülür. Yani bu hastaların %60 kadarı tanısız ya da tedavi almamıştır. Günümüzden 20 sene sonra parkinson hastasının bu sayının 2 katına çıkacağı beklenmektedir.

Parkinson Yürüyüş Bozuklukları: 

Parkinson yürüyüş bozukluğu ciddi bir sorundur. Hastanın yapacağı günlük yaşam eylemleri ile sosyal görevlerini olumsuz olarak çok fazla etkiler. Normal bir insanda normal yürüyüş dik postürde öne ve arkaya eğilmeden, belli bir mesafe genişliğinde adım atarken, önce topuğa sonra ayakucuna basar şekilde, kolları da yanlarda sallayarak bir yürüme olurken, yürüyüş esnasında kişinin dengesi, refleks ve hareket kabiliyeti de etkili olur. Parkinson hastalığında ise bu üç etken de etkilenir. Parkinson yürüyüş bozukluğu, hastalığın ilk belirtisi olabilir. ya da harekette bir yavaşlama olmadan bile, hastanın yürüme anında tek taraflı olarak kolunu sallamaması ilk bulgu olabilir. Parkinson yürüyüşünde aşağıda yazılı şu bozukluklar görülebilmektedir.

Parkinson Yürüme Bozuklukları:

 • Yürümeye başlama öncesinde zorlanma
 • Öne doğru eğik yürüme
 • Yürürken adım yüksekliğinde azalma olması
 • Adımlarda kısa mesafe
 • Parkinsonda yürüme başladıktan sonra, öne eğilerek koşar gibi yürüme, hastanın kendisini durduramaması.
 • Parkinson yürüyüşünde, kolların yürüme hareketine eşlik etmemesi, robot tarzında bir yürüme
 • Ellerde titreme meydana gelmesi.

]]>
Parkinson Hastalığı Bitkisel Tedavi https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaligi-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 18:34:37 +0000 Parkinson Hastalığı Bitkisel Tedavi, Parkinson, yaşlılık ile beraber meydana gelen bir sinir hastalığıdır. Sinir Hastalıkları Enstitüsünün araştırmalarına göre, dopamin üretimi kaybına sebep olan ilerleyici motor sistemi Parkinson Hastalığı Bitkisel Tedavi, Parkinson, yaşlılık ile beraber meydana gelen bir sinir hastalığıdır. Sinir Hastalıkları Enstitüsünün araştırmalarına göre, dopamin üretimi kaybına sebep olan ilerleyici motor sistemi bozukluğu parkinson hastalığına beyin hücrelerinde rastlanmaktadır. Genel olarak 50 yaş üstü bireylerde görülür. Hastalığın bütün olarak bir tedavisi olamamakla birlikte bitkisel tedavilerle hastalığın gelişmesi ve ilerlemesi yavaşlatılır. Fakat bitkisel tedavi uygulanırken de doktora danışılmalıdır.

Parkinson Hastalığı Bitkisel Tedavide Kullanılan Besinler

Kadife Fasulye; Parkinson hastalığının tedavisinde sık olarak kullanılan kadife fasulye en yaygın olarak Hindistan'da kullanılır. Bu besin maddesi ile 200'ün üzerinde yerli ilaç formülasyonları oluşturulur.

Japon Eriği; Japon eriği diğer adı ile gingko biloba parkinson hastalığının tedavisinde kullanılmakta olan diğer bir bitkisel çözüm yoludur. Bu bitkinin kullanımı eski çağlara kadar dayanır. Sadece parkinson hastalığında değil farklı birçok hastalıkta kullanılabilir.

Fasulye; Fasülye lifli bir gıda maddesidir. Ayrıca yağ oranı düşüktür. Protein bakımından da zengin bir besindir. Beyindeki dopamin düzeylerini denge altında tutmaya yardım eden bileşikleri yapısında barındırır. Fasulye; protein bazlı aminoasit tirozin bulundurur ve bu maddelerin beyinde var olan dopamin sayısını artırdığı ileri sürülür. Dopamin seviyesinin fazla tutulması, parkinson hastalığını ve diğer nörolojik değişiklikleri önler.

Parkinson Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Fındık; Fındık ek protein kaynağı bir gıdadır. Yapısında fenilalanin denilen bir madde bulundurur. Fenilalanin dopamin seviyesini ciddi derecede artırır. Bu sebeple parkinson hastalığı gibi beyin sinirlerinde meydana gelen hastalıklara engel olur. Fındık bütün beyin rahatsızlıklarını gidermede yardımcı bir besindir. Fenilalanin tirozin beynin daha yüksek oranda dopamin üretebilmesini sağlar. Fındık da aynı fasulye mantığında çalışır. Fındığın dışı da ceviz, badem, kaju ve fıstık gibi kuruyemişler ile beslenmekte faydalıdır.

Muz; Parkinson hastalığından korunmak amaçlı kesinlikle beslenmede yerini alması gereken bir meyvedir. Muz, potasyum minerali ve parkinson hastalığına iyi gelen vitaminler bakımından zengin bir gıda maddesidir. Dopamin seviyesini artırmak için sağlıklı bir yöntemdir. Muz gündelik beslenmeye eklenerek beynin sağlıklı ve güçlü olan yapısını korumaya son derece yardımcı bir besindir. Uzman doktorların da parkinson hastalarına önerdiği bir besindir. Kahvaltıda veya akşam yemeklerinin ardından tüketilebilir. Sabahları mısır gevreği ile beraber tüketilebilir.

Ayçiçeği Tohumları; Ayçiçeği çekirdeği E vitamini, lif ve protein bakımından oldukça zengindir. Ayçiçeği tohumu, triptofan dopamini yani beyin seviyelerini artırır. Bu noktada yapılan çok fazla bilimsel çalışma yoktur. Fakat ayçiçeği tohumlarının parkinsona olumlu yanları olduğu bilinir. Ayçiçeği tohumu bir kase yoğurt veya yulaf ezmesi üstüne serpilerek günlük beslenmede tüketilebilir.

Zenginleştirilmiş Un; Yüksek lif alımı genel olarak parkinson hastalarında kabızlığı azaltıcı olarak etkilidir. Beslenme düzeni içerisinde yer alan yüksek lifli yiyecekler sindirim problemlerinin çözülmesine yardım eder. Makarna, tahıllar ve çerez ile beslenilebilir. Besleyici olan tam tahıllar; arpa, yulaf, yabani pirinç, kahverengi pirinç, bulgur ve kepekli mısır tüketilebilir.
Protein ve yapı taşı olan aminoasitler  beyin fonksiyonlarının geliştirilmesini sağlar. Bu sebeple özellikle et, süt ve balık gibi gıdalar tüketilmelidir. 
]]>
Parkinson Bitkisel Tedavi https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-bitkisel-tedavi.html Sat, 08 Dec 2018 01:49:25 +0000 Parkinson Bitkisel Tedavi, Beyin hareketleri kontrol eden merkezinin zarar görmesinden dolayı ortaya çıkan parkinson hastalığı, çoğunlukla orta yaştaki kişilerde görülen bir sinir sistemi hastalığıdır. Beyinde bulunan dopamin Parkinson Bitkisel Tedavi, Beyin hareketleri kontrol eden merkezinin zarar görmesinden dolayı ortaya çıkan parkinson hastalığı, çoğunlukla orta yaştaki kişilerde görülen bir sinir sistemi hastalığıdır. Beyinde bulunan dopamin hücrelerinin görevini yerine getirememesi neticesinde oluşan kronik bir hareket bozukluğu olarak kendini belli eden bu hastalık titreme ve yavaşlık ile ortaya çıkar. Parkinson hastalığı çaresi henüz tam olarak bilinememektedir. Müzmin ilerleyen bu hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi, fiziksel aktivite, refleksoloji terapisi, hidroterapi, hipnoz terapisi  ve yoga gibi tedavi yöntemlerinin yanı sıra destek tedavi olarak bitkisel tedaviler uygulanmaktadır. Parkinson hastalarına hastalığa iyi gelecek bazı bitkisel tedavi yöntemleri önerilebilir. Parkinson bitkisel tedavi ile ilaç tedavisine ek alternatif olarak bu hastalıkta ortaya çıkacak bazı belirtilerin azaldığı bilinmektedir. Birçok parkinson hastasının bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde bu hastalığın üstesinden gelmeyi başardığı duyulmuştur. Bu durumda bitkisel tedavinin her hastalıkta olduğu gibi parkinson hastalığında da öneminin anlaşılmasını sağlar. Parkinson bitkisel tedavi, erkeklerde kadınlara oranla daha yaygın olarak görülen parkinson hastalığı beyinde yer alan dopamin maddesinin eksik olduğu durumlar nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle parkinson hastalığını kontrol altına alabilmek ve önüne geçebilmek için beyinde yer alan bu maddenin artırılması gerekir. Bu madde bazı yiyeceklerde olduğu için parkinson bitkisel tedavi, doktorun reçete edeceği bir takım ilaçlar ve bazı tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir.

Parkinson bitkisel tedavi yöntemleri;
 
Şerbetçi otu, yapılan araştırmalara göre şerbetçi otunun parkinson hastalığına karşı olumlu etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. Şerbetçi otu adı verilen bitkiden elde edilen xanthohumol adı verilen bir bileşiğin beyinde bulunan hücrelerin zarar görmesine engel olduğu bildirilmiştir.

Bakla yaprağı, birçok parkinson hastası bakla yaprağını parkinson bitkisel tedavisinde kullanmaktadır. Düzenli olarak tüketilen bakla yaprağı, parkinson hastalığından kaynaklanan titreme ve ağrı gibi durumların yavaş yavaş giderilmesini sağlar. Çoğu parkinson hastası bakla yaprağı ile beraber bakla tohumu, tanesi ve kökünü tüketerek parkinson hastalığına karşı şifa bulmuştur. Ancak uzmanlar bu bitkinin yoğurt ile beraber tüketilmemesi gerektiğini önermektedir.

Ayçiçeği tohumu, parkinson bitkisel tedavisinde oldukça etkili olan diğer bir bitki ise ay çiçeğidir. Ayçiçeğinde bulunan protein, E vitamini ve lif parkinson hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ayçiçeği tohumunda yer alan triptofan dopamininin beyin düzenlerini artırması bakımından parkinson hastalığını kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Ay çiçeğinin genellikle tohumu yulaf ezmesi veya yoğurt içerisine ilave ederek tüketilmesi önerilir.

Japon eriği, ginkgo  biloba olarak da bilinen japon eriği parkinson bitkisel tedavisinde eski yıllardan itibaren kullanılan bitkisel bir çözümdür. Japon eriği aynı zamanda birçok hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir.

Parkinson birkisel tedavide bunların yanı sıra, karabaş otu, ökse otu, papatya, ısırgan otu, kantaron çiçeği, biberiye ve ardıç gibi bitkilerin karıştırılması ile demlenecek çay parkinson hastalığına oldukça faydalı olması bakımından parkinson bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
]]>
Parkinson Hastalığı Evreleri https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaligi-evreleri.html Sat, 08 Dec 2018 08:46:23 +0000 parkinson hastalığı evreleri, parkinson hastalığı bir sinir sistemi hastalığıdır. Halk arasında daha çok titreme hastalığı olarak bilinir ve bir çok evresi vardır. Tıp dilinde ise parkinson hastalığı dopamin üreten beyin parkinson hastalığı evreleri, parkinson hastalığı bir sinir sistemi hastalığıdır. Halk arasında daha çok titreme hastalığı olarak bilinir ve bir çok evresi vardır. Tıp dilinde ise parkinson hastalığı dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı anlamına gelir yani  bir motor sistemi hastalığıdır. Türkiye de ve Dünyada Alzheimer hastalığından sonra orta yaş ve üzeri kişilerde en fazla görülen hastalık türüdür. Parkinson hastalığı genellikle yürüme, konuşma, el ve ayaklarda titreme, uyku bozuklukları, konuşma problemleri, çiğneyememe gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerde gittikçe artarak hasta olan kişinin günlük yaşam kalitesini azaltır. Ayrıca parkinson hastalığı kadınlardan çok erkeklerde görülen bir hastalıktır.

Parkinson hastalığının ilk evresi ellerin, kolların, bacakların, çenenin ve yüzün titremesi olarak kendini belli eder hasta olan kişi bu evrelerden sonra zamanla bu belirtilerle birlikte artarak devam eder. Sonraki evrelerde ise hastada denge bozuklukları yürümede ve konuşmada zorlanma, dinlenirken bile titreme, kaslarda sertleşme yani hareket ederken kaslarda ağrıların meydana gelmesi gibi. 

Parkinson hastalığı evreleri 

Mesane problemleri; bu evreye gelen hasta zaman zaman idrarını kontrol edemeyebilir. Aynı zamanda sindirim sistemi de yavaşladığı için kabızlık sorunları yaşar.

Yutma sorunları; hastalık ilerledikçe yutmada zorlanma ile birlikte ağızda bulunan tükürüğün farkına varmadan akmasına sebep olur.

Kas sertleşmesi; kaslarda yaşanan setlik vücudun herhangi bir kasında meydana gelebilir ve hareketler sınırlanarak ağrı oluşmasına sebep olur.

Tireme; parkinson hastalığının ilk evresi olarak bilinir. Ancak diğer evreler ile birlikte devam eder. Titreme el ve parmaklarda başlayan titreme vücudun diğer bölgelerinde yavaş yavaş ilerleyerek devam eder.
]]>
Parkinson Hastalığının Bitkisel Tedavisi https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaliginin-bitkisel-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 22:40:54 +0000 Parkinson hastalığının bitkisel tedavisi, ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen Parkinson hastalığı beyinde bulunan belirli bölümlerin görevini sağlıklı yerine getirmemesiyle ortaya çıkar. Genellikle vücudun be
Parkinson hastalığının bitkisel tedavisi, ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen Parkinson hastalığı beyinde bulunan belirli bölümlerin görevini sağlıklı yerine getirmemesiyle ortaya çıkar. Genellikle vücudun belirli alanlarında titreme gözlenirken; bazı hastalarda ise vücudun tamamında titreme olması ile ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde kaslarda gevşeme olması istemsiz hareketler oluşumuna neden olur. Fizyolojik olarak ortaya çıkan bu problemlerde Parkinson hastalığı yavaş yavaş ilerleme gösterdiği için öncelikli olarak fark edilmez. 

Parkinson hastalığının bitkisel tedavisi

Ayçiçeği tohumu, Parkinson hastalığının oluşturduğu etkilerin giderilmesi için ayçiçeği tohumunun inanılmaz faydası olduğu belirtilmektedir. Ayçiçeği tohumu içerisinde bulunan E vitamini, protein ve lif bakımından zengin olması Parkinson hastalığının bitkisel tedavisi için son derece önemlidir. Ayrıca içerdiği triptofan sayesinde beyin içerisinde bulunan dopaminin gerekli düzeyde artmasına katkı sağladığı belirtilmektedir. Bu konu hakkında birçok çalışma bulunmaktadır. Yapılan araştırmaları üzerine ayçiçeği tohumunun parkinson hastalarında günlük tüketilmesi halinde hastalığının oluşturduğu etkileri yok ettiği belirtilmektedir. Günlük ayçiçeği tohumunun yoğurt ve yulaf içerisine katılarak tüketilmesi inanılmaz fayda sağlar.

Taze bakla, Parkinson hastalığının giderilmesi için uygulanan bitkisel tedaviler içerisinde yer alır. Özellikle taze baklanın haftada 2 kez tüketilmesi hastalığının oluşturduğu etkilerin giderilmesine fayda sağlar. Baklanın içerisinde bulunan zenginleştirilmiş mineraller ve proteinlerin beyin üzerinde etkileri sebebiyle Parkinson hastalığının oluşturduğu olumsuzlukları gidermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. Oldukça şifalı olan taze baklanın tüketilmesi ile parkinson hastalığında ilerleme seyrinde yavaşlık gözlenir. Bu sebepten dolayı Kullanılması tavsiye edilmektedir. Taze baklanın klorsuz su içerisinde kaynatılarak elde edilen suyunun tüketilmesi Parkinson hastalığının oluşturduğu el titremesinin giderilmesi ne fayda sağlar. Günlük yapılan bu uygulama sayesinde titremenin önemli miktarda giderildiği gözlenir. Ayrıca taze baklanın günlük taze olarak tüketilmesi de son derece önemlidir.

Fasulye, içerdiği birleşenler sayısında Parkinson hastalığının bitkisel tedavisi içerisinde yer alır. Protein bakımından oldukça yüksek olması sebebiyle beyinde bulunan dopamin miktarlarının dengede kalmasına yardımcı olur. İçerdiği amino asit ve mineraller bakımından zengin olması Parkinson hastalığının oluşturduğu problemlerin giderilmesine fayda sağlar. Haftada en az bir kere tüketilmesi oldukça yararlıdır.
]]>
Parkinson Hastalığına Ne İyi Gelir https://www.parkinsonhastaligi.org/parkinson-hastaligina-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 11:29:02 +0000 Parkinson hastalığına ne iyi gelir, ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen hastalıklar içerisinde yer alırken; beyin hücrelerinin sağlıklı şekilde görevlerini yerine getirmemesi ile açıklanmaktadır. Bu süreç içerisinde Parkinson hastalığına ne iyi gelir, ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen hastalıklar içerisinde yer alırken; beyin hücrelerinin sağlıklı şekilde görevlerini yerine getirmemesi ile açıklanmaktadır. Bu süreç içerisinde beyin hücreleri belirli bölümleri kontrol edemediği için hareket uyumsuzluğu ortaya çıkar. Özellikle dopamin üreten hücrelerde oluşan bozulmalar hareketliliğin kaybına sebebiyet verir. Bazı hastalarda vücudun tek tarafında görülürken; bazı hastalarda ayak, el, hareketlerde problem, kaygı bozukluğu, depresyon, uykusuzluk, sürekli titreme gibi problemleri birlikte getirir. Yani beyin motor görevlerini düzenli olarak yerine getiremez. Genellikle 60 yaş civarı ve üzerindeki kişilerde görülürken; bazı hastalarda genetik olması sebebiyle erken yaşlarda da görüldüğü belirtilmektedir. Parkinson hastalığına ne iyi gelir sorusuna hastalığın kesin teşhis edilmesinin ardından uygulanacak bazı yöntem ve yiyecekler ile hastalığın etkilerinin azaltılması sağlanır şeklinde cevap verilebilir.

Parkinson hastalığına iyi gelen yiyecekler

Koenzim, parkinson hastalığı için inanılmaz faydalı olduğu belirtilmektedir. İçerdiği madde sebebiyle gençleştirici etki yarattığı belirtilirken; özellikle parkinson hastalığına bağlı bulunan etkilerin giderilmesinde faydalıdır. Ayrıca badem, ıspanak, portakal, çilek, karnabahar, susam gibi bitkilerde yer aldığı belirtilmektedir. Yüksek antioksidan özelliği bulunurken hücrelerin yaşlanmasına bağlı oluşan etkilerine fayda sağladığı belirtilir. 

Bakla, Parkinson hastalığının ortaya çıkardığı olumsuzlukların giderilmesine fayda sağlar. Özellikle beynin dopamin salgısını üretmesine yardımcı olur. Parkinson hastalığında kullanılan ilaç tedavinin yanında yapılan küçük uygulamalar ile hastalığının oluşturduğu etkilerin giderilmesi sağlanır. İçerdiği protein sebebiyle bedenin gerekli ihtiyaçlarını karşılarken; Parkinson hastalığında bundan olumsuzlukları yavaşlatır.

Su, yaşlılığa bağlı oluşan Parkinson hastalığının oluşturduğu etkilerinin azaltılması için günlük su tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Parkinson hastalığı sebebiyle vücudun sürekli hareket etmesi ve kabızlık olması bağırsak kontrolünü olumsuz yönde etkiler. Parkinson hastası olan kişinin günde 3 litre su tüketmesi hastalığının oluşturduğu etkilerinin azalmasına fayda eder..

Yağlı tohumlar, Pparkinson hastalarının yağlı kuruyemiş tüketilmesi tedavi sürecinde yardımcı olur. Parkinson hastalığına ne iyi gelir sorusuna  badem, ceviz, fındık, kaju, çam fıstığı tüketimi ile cevap verilebilir. İçerdiği yüksek protein sebebiyle birçok fayda sağlarken; Parkinson hastalığının ilerlemesini önler.

Kahve, Parkinson hastalığının ilerlemesini önlemede kahvenin inanılmaz faydaları olduğu belirtilmektedir. Hastalığın vücutta bulunan etkilerini azaltmaya fayda sağladığı belirtilirken; günde 1 fincan kahve içen insanın parkinson hastalığına yakalanma oranının oldukça düşük olduğu belirtilmektedir. Ayrıca parkinsonun ilerlemesini önleyici etkisi olduğu da belirtilmektedir.
]]>